Ile soli dziennie powinieneś spożywać?
Sól to bardzo popularny składnik wielu posiłków. Wyraźnie wpływa na smak przygotowywanego dania, wzmacnia go i często poprawia. W niemalże każdym pożywieniu przetworzonym możesz znaleźć jej sporą ilość. Dodawana jest do gotowych przecierów, warzyw w puszce, dań do odgrzania. Nie tylko wpływa na walory smakowe, ale i konserwuje. Jednak jej nadmiar nie jest dobry dla organizmu. Czy wiesz, ile soli dziennie maksymalnie możesz spożywać? Jest to kwestia bardzo ważna dla Twojego zdrowia, dlatego upewnij się, czy nie przesadzasz.
Ile soli dziennie może spożywać osoba dorosła?
Ile soli w ciągu doby możesz spożyć, by nie odbijało się to na Twoim zdrowiu? Według Światowej Organizacji Zdrowia maksymalna dawka to 5 mg dziennie. Jest to mniej więcej jedna mała, płaska łyżeczka. Wszelkie badania wskazują na to, że Polacy znacznie przekraczają tę ilość. Mocno przyprawione posiłki to domena mieszkańców naszego kraju. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy są przyzwyczajenia. Nawet najmłodsze dzieci doświadczają smaków pochodzących z kuchni pełnej przyprawionych potraw, tak kształtując swoje nawyki.
W jaki sposób sól szkodzi zdrowiu?
Wszelkie badania od dawna wskazują na to, że nadmiar białej przyprawy szkodzi zdrowiu. Niewielu ludzi wie, ile soli dziennie można spożywać, by nie pojawiły się negatywne skutki uboczne. A te są bardzo szerokie.
- Sól bardzo źle wpływa na ciśnienie tętnicze krwi. Właśnie dlatego osoby z nadciśnieniem powinny jej unikać i najlepiej niemalże zupełnie wyeliminować ze swojego menu.
- Zakłócona zostaje praca serca, co niekorzystnie wpływa także na naczynia krwionośne, a jej nadmiar może powodować miażdżycę.
Nadmierna ilość soli w diecie wpływa również na poziom cholesterolu we krwi. Zaburza pracę nerek i wszystkich narządów układu pokarmowego. Powoduje otyłość i problemy z chudnięciem. Skrajnie duże spożycie soli może doprowadzić nawet do śmierci.
Zmiana nawyków - jak zmniejszyć spożywanie soli?
W procesie ograniczania soli w diecie istotną rolę odgrywa trenowanie odpowiednich nawyków. Dlatego od małego dzieci powinny dostawać takie posiłki, które nie są zbyt mocno przyprawione. Najlepiej wcale. Warto dowiedzieć się, czy bliscy wiedzą, ile soli dziennie mogą spożyć. Jeśli nie – podziel się z nimi tą informacją. Wspierajcie się w dążeniu do nowych, zdrowych nawyków żywieniowych. Ograniczenie spożycia tej najpopularniejszej z przypraw jest dużym krokiem naprzód.
Przede wszystkim czytaj etykiety, przeliczaj i próbuj wciąż nowych produktów, które nie są mocno solone. Dodawaj do potraw coraz mniejsze ilości tej przyprawy, by powoli przyzwyczajać się do mniej intensywnych, ale na pewno nie mniej smacznych rozwiązań.