Jak jeść zdrowiej, dzięki czemu poczujesz się lepiej?
Jak jeść zdrowiej, dzięki czemu poczujesz się lepiej?
Czas zmienić powiedzenie „jesteś tym, co jesz” dodając „przez większość czasu”. Sporadyczne jedzenie fast foodów jest w porządku. Ważniejsze jest spożywanie pokarmów, które sprawiają, że przez większość czasu czujesz się lepiej, oraz odżywiasz swój organizm.
Aby być zdrowym, musisz częściej spożywać odżywcze dla twojego ciała pokarmy. Każdy, kto kiedykolwiek próbował ograniczyć kawę, powie ci, że przez pierwszy okres tego czasu czujesz się gorzej. Ale zdrowe odżywianie zawsze sprawi, że poczujesz się lepiej na dłużej.
Dobrą wiadomością jest to, że trzymanie się zdrowych nawyków jest często łatwiejsze, gdy wiesz, jakie korzyści przyniesie Twojemu organizmowi.
Rozmawialiśmy z praktykującym dietetykiem o tym, dlaczego lepsze i częstsze odżywianie się jest dla nas tak ważne i przynosi korzyści. Dodatkowo mamy kilka wskazówek, jak to zrobić.
Jak Twoje ciało skorzysta z lepszych wyborów żywieniowych ?
Oprócz oczywistych korzyści płynących ze zdrowego odżywiania, takich jak obniżenie wysokiego ciśnienia krwi, poprawa zdrowia serca oraz wzmocnienie zębów i kości, Twoje ciało może zyskać na zbilansowanej diecie dużo więcej niż myślisz:
Zdrowa, aksamitna skóra, lśniące włosy i mocne paznokcie
Nie tylko narządy wewnętrzne podziękują Ci za spożywanie zdrowszych pokarmów. Możesz również uzyskać zdrowszy wygląd zewnętrzny.
Dbanie o skórę to coś więcej niż używanie kosmetyków o różnych zbawiennych właściwościach. Karm swoją twarz zdrowymi produktami dla lepszej skóry, stosując zdrową, zbilansowaną dietę. Lepsze odżywianie może pomóc największemu organowi twojego ciała wyglądać i czuć się niesamowicie, zwiększając produkcję kolagenu, zmniejszając stany zapalne skóry, a nawet usuwając trądzik.
Zbilansowana dieta może również zapewnić mocniejsze, grubsze włosy także stymulując ich wzrost, odżywiając mieszki włosowe i produkując więcej naturalnych olejków jako odżywek.
Na koniec o paznokciach. Zdrowa dieta może pomóc wzmocnić paznokcie, poprawić ich połysk i zapobiec powstawaniu rozdwajających paznokci. Dzięki zdrowym produktom / posiłkom ograniczysz wizyty u kosmetyczki.
Lepsze funkcjonowanie umysłu dzięki zbilansowanej diecie ? dokładnie tak!
Twój mózg też lubi zdrową żywność. W ramach zbilansowanej diety niektóre pokarmy bogate w przeciwutleniacze i witaminy mogą pomóc poprawić pamięć, uczenie się i funkcjonowanie mózgu, jednocześnie zmniejszając ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych.
Więcej energii dzięki zdrowym posiłkom ? oczywiste!
Lepsze wybory żywieniowe mogą pomóc w zwiększeniu poziomu energii, zapewniając bardziej stabilne źródło energii bez skoków insuliny, które mogą powodować niezdrowe cukry w diecie.
Łatwiejsze trawienie ?
Kiedy trawienie przebiega bez zarzutów, nawet się nad nim nie zastanawiasz. Zaczynasz zwracać uwagę, w momencie kiedy występują uporczywe wzdęcia, nudności, lub objawy nietolerancji pszenicy.
lepszy nastrój ?
Przyjazne bakterie w jelitach komunikują się z mózgiem. Czy to możliwe?! Tak, to prawda, nie bez powodu się mówi że jelita to nasz drugi mózg.
Produkty, które spożywasz, wpływają na rodzaje drobnoustrojów w jelitach. A jedyną rzeczą, której „dobre” (probiotyczne) bakterie jelitowe nie mają dość, jest zdrowa żywność.
Bakterie jelitowe wytwarzają również substancje neurochemiczne, których mózg używa do regulowania pamięci i nastroju.
Dlatego warto jeść zdrowe produkty które sprawią, że poczujesz się lepiej.
Obecne wytyczne żywieniowe - piramida żywieniowa
Zaleca spożywanie różnych pożywnych produktów spożywczych z każdej z pięciu grup żywności dziennie, w tym:
- warzywa i owoce
- pokarmy zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste i bogate w błonnik
- chude mięso i drób, ryby, jaja, tofu, orzechy, nasiona i rośliny strączkowe
- mleko, jogurt, sery
Ogólnie rzecz biorąc, produkty pełnowartościowe, takie jak te, są dla Ciebie lepsze, ponieważ zachowują znacznie więcej zawartości błonnika i składników odżywczych w porównaniu z żywnością przetworzoną.
Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że gotowanie jest podstawową formą przetwarzania żywności, która może zmienić wartość odżywczą tego, co jesz. Nie zawsze oznacza to, że zmniejszasz wartości odżywcze, ale je zmieniasz.
Na przykład ludzie często zastanawiają się, czy lepiej jeść szpinak surowy, czy ugotowany. Odpowiedź brzmi: to zależy. Gotowany szpinak może zawierać więcej elementów budulcowych witaminy A, podczas gdy surowy szpinak ma więcej błonnika.
Dobrym pomysłem jest konsultacja z wykwalifikowanym dietetykiem, jeśli nie masz pewności co do sposobów i rodzajów przygotowywania posiłków.
kluczem do dokonywania lepszych wyborów żywieniowych jest „zmiana nawyków żywieniowych”.
Oto 3 najważniejsze wskazówki, jak jeść więcej zdrowszej żywności, dzięki której poczujesz się lepiej.
1. Planuj z wyprzedzeniem, aby ułatwić wybór zdrowej żywności
„Chociaż może to zabrzmieć trochę banalnie, planowanie i organizacja mają fundamentalne znaczenie dla ułatwienia wyboru zdrowej opcji posiłków”.
„Pomyśl o rodzajach posiłków, które możesz przygotować w pracowite dni i wybierz szybkie i łatwe posiłki"
Wybierz posiłki, których przygotowanie zajmuje maksymalnie 20-30 minut, aby twój napięty grafik był dla Ciebie mniej stresujący pod względem odżywiania.
2. Zmień swoje nawyki żywieniowe w taki sposób aby jeść to co lubisz w zdrowszych wersjach.
Możesz przekształcić większość przepisów tak, aby zawierały zdrowe produkty, jednocześnie zachowując dobry smak potrawy.
„Podaruj swoim ulubionym posiłkom zdrową metamorfozę. Załóżmy na przykład, że uwielbiasz lasagne. W takim przypadku możesz z łatwością sprawić, że będzie zdrowsza, a jednocześnie będzie wyglądać i smakować niesamowicie”.
3. Zamień żywność przetworzoną / gotową do spożycia na zdrowsze opcje
„Żywność, która jest dostępna w twoim otoczeniu, odgrywa ogromną rolę w tym, co jesz”.
Zaleca się, aby mieć pod ręką zdrowe produkty nie przetworzone, zamiast wypełniać szafki ultra przetworzonymi, wygodnymi produktami spożywczymi o wysokiej zawartości cukru i tłuszczów nasyconych.
„Zamiast mieć w szafce chipsy lub czekoladę, zamień je na, bakalie, suszone owoce i warzywa. Chociaż są one nadal przetworzone i wygodne, mogą być znacznie zdrowsze”.
świadomość naszych bodźców głodowych i wyzwalaczy łaknienia może pomóc poprawić nasze wybory żywieniowe.
„Kiedy jesteśmy zmęczeni, zestresowani i głodni, domyślnie korzystamy z niezdrowych opcji, jeśli są dostępne. Zwróć uwagę na sytuacje, w których Twój poziom cukru we krwi może być niski lub jesteś zestresowany i szukasz sposobu, który pomoże Ci sobie z tym poradzić, czyli zajadanie stresu. Znasz swój organizm, jeśli tak się dzieje, nie pozwól aby w twoim otoczeni była żywność przetworzona, jeśli już chcesz zajadać stres, sięgaj po zdrowe produkty”.