Jak podnieść swój poziom energii, kiedy jesteś zmęczony?
Jak podnieść swój poziom energii, kiedy jesteś zmęczony?
Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie, jak poprawić swój poziom energii, z pewnością nie jesteś sam. Przez większość czasu czujesz się wyczerpany, Twoje pernamentne zmęczenie utrudnia efektywne wykonywanie pracy i nie możesz zasnąć nawet po dobrze przespanej nocy ten artykuł z pewnością Cię zainteresuje.
Na nasz poziom energii wpływa wiele czynników czynników, w tym:
- za dużo pracy
- za mało ruchu
- za mało snu
- zbyt duży stres, niepokój lub obniżony nastrój
- odłączenie od naszych rodzin
- zła dieta
- brak właściwej suplementacji
Ponadto, jest jeszcze jeden czynnik, który zaburza odpowiednią regenerację, a co za tym idzie właściwy poziom energii. Są to media społecznościowe.
Media społecznościowe dają wielu z nas fałszywe wrażenie, że wszyscy inni mają wspaniałe, beztroskie życie. Życie w którym zawsze wszystko się udaje i problemy wręcz nie istnieją. To z kolei może stworzyć nierealistyczne oczekiwana bycia wiecznie energicznym i uśmiechniętym.
Doczekaliśmy się ciężkich czasów. Wieczna pogoń za gotówką, praca na 2 etaty, rosnące koszty życia czy to związane z inflacją czy to kredytami. Pracujemy coraz więcej, co raz ciężej, a co za tym idzie śpimy co raz mniej, nie mamy czasu na myślenie o sobie (o odpowiednim odżywianiu się czy suplementacji) a co gorsza zaniedbujemy rodziny. Wszystko to kumuluje się w nas w postaci stresu, co w linii prostej prowadzi do wiecznego uczucia zmęczenia.
„Czasami wystarczy dać sobie pozwolenie na zwolnienie tempa”.
Warto się zastanowić, czy lepiej przepracować 8h dziennie w efektywnie, czy 12h na "pół gwizdka". Zwiększony poziom energii pozwoli nam wykonać więcej pracy w krótszym czasie, dzięki czemu znajdziemy czas na zadbanie o siebie, co w dłuższej perspektywie czasu jest szalenie istotne. W końcu chodzi o nasze zdrowie! Pamiętaj że nawet najlepsze i najdroższe maszyny, aby dobrze funkcjonowały, wymagają konserwacji i serwisu.
Jak zwiększyć poziom energii i motywacji?
Oczywiście czynniki związane ze stylem życia również wpływają na naszą codzienną energię. Obejmują one rodzaje jedzenia, które spożywamy, ilość spożywanego alkoholu, czy kofeiny. Sprawdzanie tych rzeczy jest na początek dobrym pomysłem, zwłaszcza jeśli czujesz się wyczerpany.
Sprawdź swoją dietę
Zła dieta jest jednym z największych czynników przyczyniających się do niskiego poziomu energii. Brak odpowiedniej podaży kalorii, dostosowanej do naszego zapotrzebowania. Niezbilansowana dieta, czyli zły podział dostarczanych makroskładników oraz kompletny brak mikroelementów. Jedzenie w biegu, często fastfoodów, mimo że w danej chwili wydaje się być sensownym rozwiązaniem (w lepiej coś zjeść na szybko niż nie zjeść) może prowadzić do uruchomienia błędnego koła. Włącz do swojej diety owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste, mięsa, bogate w Omega 3 tłuste ryby, odpowiednie zioła i przyprawy czy może nawet superfoods!? Organizm na pewno Ci za to podziękuje. Nie picie wystarczającej ilości wody może również sprawić, że poczujesz się ospały.
Jeśli za zmęczeniem stoi niedobór witamin, zwiększenie energii może być tak proste. Wystarczy zastosowanie odpowiedniego suplementu. "Witaminy w kapsułkach" są skuteczne jednak tylko wtedy, gdy Twój organizm ma niską zawartość określonej witaminy lub minerału, a przede wszystim suplement taki musi być tylko dodatkiem, a nie zamiennikiem zbilansowanej diety.
Ruszaj się więcej!
Jednym z najlepszych sposobów naturalnego zwiększenia poziomu energii, gdy jesteś zmęczony, jest więcej ruchu. Ma to zarówno natychmiastowe, jak i długoterminowe korzyści. Szybki spacer po bloku lub kilka przysiadów przy biurku może natychmiast poprawić poziom energii. A poprawa kondycji fizycznej zwiększy również energię i motywację na dłuższą metę.
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca 150-300 minut (czyli 2,5-5 godzin) ćwiczeń aerobowych o umiarkowanej intensywności tygodniowo dla dorosłych w wieku 18-64 lat.
Ta liczba może wydawać się zniechęcająca – ale jeśli nie masz czasu na siłownię, nie stresuj się. Możesz zrobić te minuty w dowolnym momencie, a przypadkowe ćwiczenia mogą być równie skuteczne. Oznacza to, że nie musisz wykonywać ćwiczeń w 30-minutowych blokach, aby z nich skorzystać.
Relaks!
Dobra higiena snu jest podstawą odpoczynku, którego potrzebujesz, aby naładować się energią. Ale spanie to nie jedyny sposób, w jaki się ładujemy.
Przestój jest równie ważny, a jeśli nie będziesz mieć okresów odpoczynku w ciągu dnia, prawdopodobnie zauważysz problemy również podczas snu w nocy.
Odpoczynek może przybierać różne formy, jak czytanie książki, chwila na rozkoszowanie się słońcem lub po prostu pozwalanie myślom na wędrowanie, gdy odpoczywasz w wygodnym fotelu.
Zmień sposób myślenia!
Po zapoznaniu się ze wszystkimi powyższymi zmianami, zmiana sposobu myślenia jest najlepszym sposobem na poprawę poziomu energii.
Poszukiwanie magicznej pigułki leży w ludzkiej naturze, ale takiej nie ma. Gdyby tak było, na pewno każdy z nas chętnie by się w nią zaopatrzył.
Zamiast tego zaleca się restrukturyzację, przeformułowanie i przemyślenie naszego sposobu myślenia. W szczególności musimy pomyśleć o długoterminowych, zdrowych zmianach zachowania, które sprawią, że ogólnie czujemy się lepiej, zamiast szukać natychmiastowych rozwiązań.
Ale jak sprawić, by te zmiany stylu życia wydawały się mniej zniechęcające?
Sugerujemy, aby zacząć od przeformułowania sposobu, w jaki mówimy o tych zmianach. Na przykład, zamiast „ograniczać” lub „unikać” niektórych pokarmów i czynności, spróbuj porozmawiać o „zamienianiu ich” na zdrowsze alternatywy.
Ten rodzaj zdrowej rozmowy z samym sobą koncentruje nas na tym, co zyskujemy, a nie na tym, co tracimy. Więc zamiast mówić: „Jem mniej czekolady”, powiedz: „Podjadam więcej jagód”.