Jakie przyprawy do rosołu dodać, żeby był naprawdę pyszny?
Rosół to prawdziwy kuchenny klasyk, stały punkt w trakcie rodzinnego, niedzielnego obiadu. Może być podawany z makaronem lub kluseczkami bądź stanowi bazę do sporządzenia innych zup. Ugotowanie rosołu nie jest bardzo trudne, wymaga jednak doboru odpowiednich składników i dużej dozy cierpliwości. Jakie przyprawy powinny trafić do rosołu?
Tradycyjne trio przypraw do rosołu
Większość Polaków gotuje rosół z wykorzystaniem trzech, podstawowych przypraw. Są to liście laurowe, ziele angielskie oraz pieprz. Korzenny, wyjątkowy aromat i charakterystyczny smak każdego z tych składników przekłada się później na wspaniałe wrażenia przy jedzeniu rosołu. To ciekawe, że żadna z tych roślin nie rośnie naturalnie w naszym klimacie! Poza wspomnianymi przyprawami do garnka często trafia intensywnie pachnący, podbijający smak i uchodzący za afrodyzjak lubczyk. Co ważne – w trakcie gotowania nie ma potrzeby dosalać rosołu. Mięso i warzywa uwalniają do wywaru naturalnie występujących w nich sól.
Cebula w ważnej roli
Każdy może doprawiać swój rosół inaczej. Poza wspomnianymi wyżej przyprawami warto do wywaru dodać cebulę, ale nie byle jaką! Jej powierzchnię warto porządnie opalić, i ten zabieg wydobędzie z cebuli doskonały smak, aromat, a także sprawi, że rosół będzie miał piękny kolor. Najłatwiej jest opalić cebulę nad palnikiem gazowym, wbijając w nią widelec, żeby się nie oparzyć. Inne dodatki to kwestia gustu: można dodać czosnek, ćwiartki kwaśnego jabłka, kilka suszonych grzybków, nać pietruszki. Każdy z nich zmieni charakter rosołu, dlatego warto eksperymentować i znaleźć swój własny, ulubiony smak.
Przyprawy do rosołu o orientalnym charakterze
Dodaj interesującego smaku swojej zupie i przygotuj rosół orientalny! Jakie przyprawy i dodatki będziesz potrzebować? Do porcji warzyw lub warzyw i mięsa dodaj imbir, trawę cytrynową i chilli. Inne dodatki, przynoszące bogactwo smaków i aromatów, to kolendra – świeża nać i ziarna, kurkuma, curry, garam masala. Obecnie coraz łatwiej jest zdobyć liście kaffiru, a gotowy rosół orientalny można doprawić odrobiną sosu sojowego. Taki wywar to wspaniała baza do stworzenia wielu pysznych zup z różnorodnymi dodatkami.